Herman Stump

 Skip Menu
History and GenealogyDiscover Our LibraryResearch GuidanceFamily History Research

 Superintendent of Immigration, April 8, 1893 - March 1, 1895
Commissioner-General of Immigration, March 2, 1895 - June 30, 1897


Image of Herman Stump Herman Stump served as the second Superintendent of Immigration, April 8, 1893 to March 1, 1895, and as the first Commissioner-General of Immigration, March 2, 1895 to June 30, 1897. Stump won election to the U.S. Congress as a Democrat in 1889 and served in the House of Representatives until 1893. In Congress, Stump was a member of the Committee on Immigration and Naturalization responsible for drafting the Immigration Act of 1891, which created the U.S. Immigration Service.

 In 1895, Congress elevated the Office of Immigration to the Bureau of Immigration and Stump became the first Commissioner of the agency. He served until 1897, when he returned to Bel Air and the private practice of law. Herman Stump died at his home, Waverly, MD on January 9, 1917.

 

<< back to Commissioners and Directors

Last Reviewed/Updated: